Committees

 
Steering Committee
  • Chair: Catherine Parker, University of Maryland (2021)
  • Chair-Elect: Adam Greenberg, The City University of New York (2021)
  • Past Chair: Katie McKeon, University of Maryland (2021)
  • Secretary: Berlin Bermudez, Rochester Institute of Technology, Rochester (2021)
  • Treasurer: Gabriela Anglon, Weill Cornell Medicine (2021-2022)
  • Treasurer-Elect: n/a
  • Past Treasurer: Lamar Oglesby, Rutgers, The State University of New Jersey (2021)
  • Regionally Elected National Board Member: Laura Kingsley, University of Pittsburgh (2021-2022)
  • PDC Chair: Jaquion Gholston, Stevens Institute of Technology, New Jersey (2021)
  • Mentor-Me Chair: Jarred Littman, St. John’s University (2020-2021)
  • 2021 Program Committee Chair: Sandy Collier, University of Maryland (2021)
  • At Large Member: Meena Ilyas, University of Delaware (2020-2021)
  • At Large Member: Ashuantay Houston, Gallaudet University (2021-2022)
  • At Large Member: Christine Bravo, William Patterson University (2021-2022)


Leadership Development and Nominating Committee
  • 2021 Chair: Katie McKeon, University of Maryland
  • Jill Frankenfield, University of Maryland
  • Adam Greenberg, The City University of New York
  • Kris Wolff, Fordham University
 
Mentor Me Committee
  • 2021 ChairJared Littman, St. John’s University
  • 2021 Co-Chair: Cheryl Williams, University of Rochester
  • Mary Louise Healy, John Hopkins University
  • Jennifer Harman, University of Rochester


Communications Committee
  • 2021 Chair:  Berlin Bermudez, Rochester Institute of Technology
  • Wayne Brown, Rutgers the State University of New Jersey
  • Aaron Tobiason, University of Maryland
  • Kortnay Woods, The College of New Jersey
  • Erin Bailey, University of Buffalo
  • Huyuni Suratt, CUNY
  • Sarah M. Weber, Lehigh University

 

Volunteer and Membership Development Committee
  • 2021 Chair: Adam Greenberg, The City University of New York


Professional Development Committee
  • 2021 Chair: Jaquion Gholston, Stevens Institute of Technology
  • 2021 Co-Chair: Chea Smith, Rutgers the State University of New Jersey
  • Adam Greenberg, The City University of New York
  • Berlin Bermudez , Rochester Institute of Technology
  • Gabriela Anglon, Weill Cornell Medicine


National Committee Members from Region II

NCURA Executive Director
Kathleen M. Larmett

Board Member
Laura Kingsley, University of Pittsburgh

Nominating and Leadership Development Committee
Anne Albinak, Johns Hopkins University
Magui Cardona, University of Baltimore

Professional Development Committee
Jaquion Gholston, Stevens Institute of Technology

Financial Management Committee
Immediate Past Treasurer: Anne Albinak, Johns Hopkins University
Erin Bailey, University of Buffalo
Tim Schailey, Thomas Jefferson University
David Schultz, Rensselaer Polytechnic University

Select Committee on Diversity, Equity and Inclusion
Chair: Marianne Woods, Johns Hopkins University
Tolise Dailey, Johns Hopkins University
David Schultz, Rensselaer Polytechnic University

Select Committee on Global Affairs
Dennis Paffrath, University of Maryland, Baltimore

Select Committee on Peer Programs
Brenda Kavanaugh, University of Rochester

Education Scholarship Fund Select Committee
Jennifer Harman, University of Rochester

Salary Survey Task Force
Tim Schailey, Thomas Jefferson University

Regional Assessment of Professional Development Offerings (RAPiD) Task Force
Anne Albinak, Johns Hopkins University